Aktuálně

27.04.2019: Jak začít s RAW FOOD - Love of raw
24.04.2019: Odšťavňováním k trvalému zdraví
14.10.2012: Vitariánský kalendář
11.08.2011: Bedničková služba
09.04.2011: Vitariánská, tedy tepelně nezpracovaná strava
23.04.2010: Sanatorium
27.02.2010: Odšťavňovače Champion Bio
11.08.2006: Lifefood.cz
byla spuštěna webová prezentace Lifefood.cz - stránky o živé stravě s novými produkty, informacemi, recepty a články
26.05.2006: CHT v Praze
Hledáte-li v Praze CHT centrum jedno z mála je na adrese: Lázně Cherubín, Školská 36, Praha 1 a tel. čísle:774669921. Paní Vendula už CHT nedělá.

Raw is fun!

Krok 2: Detoxifikace

Vydáno dne 07. 02. 2004 (67630 přečtení)
Abychom mohli dobře využívat přírodní procesy, je nutné znát základní principy.

Proces trávení stravy
Trávení potravy začíná už v ústech, kde se mechanicky rozmělňuje a mísí se slinami. Potrava je tedy přetvořena na kapalinu, postupuje dále do trávícího traktu a nakonec do vylučovacího. Pro snadné trávení a vylučování je tedy velmi důležité, aby strava obsahovala co největší podíl vody. Trávení suché a na vodu chudé stravy je pro organizmus velmi obtížné, protože musí do takové stravy investovat vlastní zdroje vody. Všechny procesy v těle jsou totiž založeny na procesu zvaný osmóza = vyrovnávání hustot. Je to automatický proces, kdy se z tekutin které mají vyšší hustotu, dostávají částečky do míst kde je hustota nižší. Probíhá přes propustné membrány tělesných tkání.
Potrava přeměněná na kapalinu cestuje trávícím traktem, kde se z ní osmózou dostávají látky do krve a následně lymfy. Lymfa je médiem pro přenos využitých a nevyužitých živin a dalších látek po celém těle. Lymfa je tělesná tekutina, ve které "plavou" všechny buňky. Lymfa zásobuje, ale i odvádí nepotřebné produkty metabolismu.

Potrava -> trávící trakt -> krev -> lymfa ->(výživa buněk) krev -> vylučování

Intoxikace
Je jednostranný proces, kdy se pomocí osmózy dostávají do organizmu škodliviny = toxiny. Doslova znamená otrávení, ať už se jedná o dlouhodobé v malém měřítku (nevhodná a denaturovaná strava) anebo jednorázové ve větším měřítku (znečištěný vzduch, voda, kontaminovaná strava). Příčiny intoxikace jsou v tom, že se do organizmu dostávají látky, které tělo není schopno vyloučit. Tyto látky se v těle hromadí a jsou příčinou všech nemocí a problémů. Díky nevhodné stravě (tepelně upravená, koncentrovaná a suchá strava) je zapříčiněna soustavná intoxikace. Tato strava má za následek krev s vyšší hustotou než lymfa, tak jen velmi zřídka dochází k opaku - detoxifikaci.

Detoxikace
Je očistný proces, kdy dochází k vylučování škodlivin z organizmu. Opak intoxikace. Detoxifikace probíhá přes kůži, plíce a zejména přes trávící trakt. Když se hustota krve sníží, tak se do ní z lymfy dostanou nepotřebné a jedovaté látky. Ty jsou pak krví odváděny do trávícího respektive vylučovacího traktu. To se děje, když tělu dáme volno - tělo zrovna netráví žádnou potravu anebo když jíme vhodnou stravu (syrovou rostlinnou), která je bohatá na vodu, enzymy a další organické složky. Trávení takové stravy nemá za následek zvýšení hustoty krve jako v případě nevhodné, koncentrované a denaturované stravy (tepelně zpracované). Detoxifikace může být provázena nepříjemnými pocity jako jsou rychlé změny nálad, chutí, bolestí hlavy a řadou dalších tzv. detoxifikačních symptomů. Detoxifikace nebývá příjemná z jednoho prostého důvodu - čas, kdy do těla proudí nevhodná a nepřirozená strava, je delší než čas, když je tělo v klidu anebo zásobeno vhodnou a přirozenou stravou. Tak se v těle za tuto dobu nahromadí velké množství odpadních látek a toxinů. Tělo je velmi dokonalý systém, tak tyto odpadní látky (zbytky nestrávené denaturované stravy, toxiny) na/ne/štěstí ukládá do míst, které nejsou až tak důležitá k chodu celého organizmu (každému známé podbradky, pneumatiky na břiše). Naštěstí pro prodloužení života a na neštěstí pro oddálení všech zdravotních problémů a následného uvědomění.

Když se člověk odhodlá zbavit se všech tikajících bomb, bloků a budoucích nemocí ve formě toxinů a zbytků nestrávené denaturované stravy, čeká ho těžká práce, která je ale nutná pro dosažení stavu bez nemocí a nedostatku energie. Na jedné straně je to nutná úprava jídelníčku a na druhé vytrvalost, trpělivost a vůle vydržet.

Detoxifikaci můžeme velmi snadno regulovat a tak si zvolit tempo, které nám vyhovuje.

Důležité je uvědomit si, že je lepší zvolit si raději pomalejší cestu, ale zato bez excesů ala jo-jo efekt, kdy zrychlíme detox natolik, že pod "tíhou" nepříjemných prožitků situaci nezvládneme a sklouzneme zpátky k nějakému nevhodnému jídlu. Není na místě trápit se pro chvilkové zatmění. Myslet si, že jeden pokrm nevhodné stravy nás skolí, je také nesmyslné, když si uvědomíme, že jsme se takovou stravou plnili desítky let. Takový exces má zejména následek psychický. Nejlepší je vyhnout se "vnitřnímu" boji, zvolit si optimální tempo a často si číst stránky nebo knihy věnující se této tématice.

Pro zpomalení detoxifikace bez intoxikace jedy nejlépe poslouží tučná jídla jako olivy (černé, syrové, nepasterované a nekonzervované), avokáda, ořechy a semena (nejlépe v kombinaci se zelenolistou zeleninou).

Detoxifikaci zrychlíme zejména omezení příjmu potravy. Tělo nemusí trávit potravu, tak se může plně věnovat činnostem jako je oprava tkání a vylučování toxinů a odpadů. Na zrychlení detoxifikace má dále vliv pití čerstvě vylisovaných ovocných a zeleninových šťáv, které jsou z větší části zbaveny vlákniny (k asimilaci dochází velmi rychle a už v žaludku, stejně tak jako se asimiluje alkohol). Při požití takových šťáv tělo nespotřebuje žádnou energii, tak ji může všechnu vložit do regenerace.

Efektivní detoxifikace závisí zvláště na stavu našeho tlustého střeva. Tlusté střevo je čistička celého organizmu. Na něm závisí jak (rychle) se z těla dostává již využitá potrava, mrtvé buňky a další nepotřebné látky. V případě konzumace tepelně upravené stravy a zejména škrobů (pečivo, obiloviny, luštěniny) anebo mléčných výrobků (mléko, sýry, další mlékárenské výrobky) dochází k nezvratným problémům. Jelikož je tato strava chudá na kvalitní (teplem nedegradovanou) vlákninu, dochází k ucpávání střeva. Všechen odpad v něm zůstává velmi dlouho a to má za následek množení nežádoucích bakterií a parazitů a také autointoxikaci. Tak dochází ke zhoršování podmínek pro naší potřebnou mikroflóru, která je nenahraditelná a má mnoho funkcí. Díky autointoxikaci se do krevního a dále lymfatického oběhu vrací toxiny, které už byly určeny k vyloučení. A to jen z jednoho prostého důvodu - lidé nejsou schopni uvědomit si, jak střevo funguje a jaký má význam. Proto je důležité věnovat se tomuto tématu více.

Když jsme se tedy rozhodli pro stravu, která je přirozená a snadno stravitelná, udělali jsme první krok k dosažení našich cílů. Avšak po několik roků jsme se plnili stravou nevhodnou. Následky takové stravy v sobě "nosí" dokonce i dlouholetí vitariáni. Je tedy nutné zbavit se těchto následků navždy a co nejrychleji.

Nejrychlejší cesta je absolvovat střevní výplachy = colonwash = hydrocolonterapii.

Dalším velmi efektivním nástrojem pro očistu střev je provádění nálevů = klystýrů.

Výše zmíněné metody vyčistí tlusté střevo a uleví mu. Umožní, aby se vrátilo do přirozeného stavu a tak začalo opět správně pracovat. Střevo ovlivňuje chod celého těla, jsou v něm všechna nervová zakončení, takže úleva nenastává jen ve střevě. Dr. Norman Walker obě metody úspěšně používal k záchraně lidí, kteří byli označení konvenční medicínou jako odepsaní. Vše popisuje ve své knize "Tlusté střevo bez zácpy" - knihu si můžete stáhnout ve formátu pdf.

Dokonce i po několika letech na čistě vitariánské stravě a po absolvování serií střevních výplachů zůstává na střevních stěnách povlak, který brání správné funkci střeva - ucpává stěny. Tento plastický povlak je následkem dlouholeté konzumace denaturované a nestravitelné potravy. Jeho vypuzení by nemělo být opomíjeno. Pro tento účel je na místě několikadenní půst s častými klystýry, střevnímy výplachy. Efektivní a rychlé je také použití během půstů nějakého přípravku na bázi psylia (Lepicol, ...) nebo nějaké speciální bylinkové očistné kůry (Ejuva, ...).

Detoxifikace probíhá od několika měsíců až po několik roků. David Wolfe, současný přední promotér vitariánství, píše ve svých knihách, že rok na tepelně upravené (toxické) stravě se očišťuje měsíc 100% syrovou rostlinnou stravou. Z uvedených informací je snad každému jasné, že s jedy "uvnitř" nemůžeme dosáhnout zářícího zdraví a stavu čisté mysli.


Komentáře ke článku


( Celý článek | Autor: vitarian development team)